برش ورق سیاه st37 توسط کادر برشکاری به وسیله دستگاه گیوتین و به درخواست مشتری

انواع برش کاری ورق سرد و گرم

فرآیند برش ورق های فلزی و مواد دیگری از قبیل ورق های پلکسی و سرامیک و تبدیل آنها به قطعاتی با ابعاد مشخص و دلخواه برشکاری گفته می شود، که با استفاده از روشهای متنوع و به کمک ابزارهای مختلف انجام می گیرد. آشنایی با انواع برشکاری برای استفاده از فلزات مختلف امری ضروری است. به طور کلی با توجه به کاربرد فراوان فلزات در صنایع مختلف از دیرباز فرآیند برش فلزات از اهمیت فراوانی برخوردار بوده است و انسان از قرون و اعصار گذشته به روش های مختلف اقدام به تراش دادن و برش فلزات کرده است.

روش های برش فلزات به طور کلی به دو دسته روش های سرد و گرم تقسیم می شود که هر کدام از این روش ها نیز خود به دسته های مختلفی تقسیم می شوند.

تفاوت انواع برشکاری سرد و گرم همانطور که از نام آنها بر می آید در کاربرد حرارت در روش های گرم است. انتخاب روش برشکاری سرد یا گرم به عوامل مختلفی از جمله جنس متریال مورد برش، ضخامت و مقاومت آن در برابر حرارت و فشار و غیره بستگی دارد. در واقع شما باید با داشتن اطلاعات اجمالی از متریال مورد نظر خود اقدام به انتخاب یکی از تکنیک های سرد یا گرم کنید۔ از بین تکنیک های سرد و گرم نیز هر کدام برای مواد مختلف و ضخامت خاصی مناسب هستند. در ادامه به معرفی انواع روش های برشکاری سرد و گرم خواهیم پرداخت.

انواع برشکاری گرم

همانطور که اشاره شد تفاوت انواع برشکاری سرد و گرم در به کار بردن درجه حرارت بالا در روش های گرم است۔ از روش های گرم برشکاری فلزات می توان به پلاسما، لیز, تیغ اره های دیسکی آتشی اشاره کرد۔ برشکاری گرم امکان برش انواع فلزات با سرعت و دقت بالا را فراهم می کند۔ همچنین روش های برش گرم متناسب با انواع روش های حکاکی و کامپیوتری هستند.

 

مراحل برش گرم بر روی ورق ۳۰ میل کاویان :

به این روش برش گرم یا راسته بری میگویند که توسط دستگاه cnc و از ترکیب هوای فشرده وگاز صورت می‌گیرد در این روش از ضخامت ۲الی ۱۰۰ میلیمتر قابل برش است وعمده برش این روش ضخامت های بالای ۲۵ میل می باشد.


برشکاری ورق با پلاسما

پلاسما یکی از انواع برشکاری است که اولین بار در سال ۱۹۶۰ برای برش فلزات مورد استفاده قرار گرفت و پس از آن با توجه به دقت و سرعت بسیار بالاي آن و نیز کیفیت برش های ایجاد شده این روش با استقبال صنعتگران روبرو شد.
پلاسما در واقع یک گاز نجیب است که تحت حرارت بسیار بالا و نیز محیط شیمیایی آن تبدیل به یک حالتی از ماده که به آن پلاسما گفته می شود۔ در روش پلاسما فلزات تا دمای ۲۵ هزار درجه سانتیگراد حرارت داده می شوند۔ در واقع در این روش، فلز در نقطه برش ذوب و تبخیر می شود و بنابراین می توان فلزات را با سرعت و دقت بالا به ابعاد دلخواه برش داد.

برشکاری لیزری ورق

برش لیزری نیز یکی از روش های نسبتا نوین انواع برشکاری است. برشکاری لیزری با توجه به دقت و سرعت بالا و تنوع زیاد آن در صنایع مختلف نظامی، پزشکی، کشتی سازی و غیره کاربرد فراوانی دارد. در روش لیزری با استفاده از یک آینه و عدسی کانونی منبع نور به کار گرفته شده روی نقطه برش متمرکزیوده و باعت ایچاد حرارت خیلی زیاد شده که منجربه برش موارد از جمله فلزات میشود.

دستگاه های برشکاری لیزری ممکن است با گاز یا یک نوع جامد اقدام به تولید اشعه لیزری می کند۔ بعد از اینکه اشعه لیزر توسط یک دستگاه تقویت کننده یا آمپلی فایر تقویت شد، اشعه لیزری حاصل توسط یک لنز متمرکز کننده در نقطه مورد نظر متمرکز شده و و با انرژی گرمایی زیادی که ایجاد می کند، منجر به برش متریال مورد نظر می شود۔ برش لیزری را میتوان برای برش دادن انواع ورق های با ضخامت ۲۵ میلیمتر استفاده کرد که به علت دقت و سرعت بالا و عدم تاب برداشتن و نیز مصرف انرژی کمتر طرفداران زیادی دارد. برش هواگاز، برش ‎CNC‏ ، برش با قوس الکتریکی از جمله دیگر روش های برش گرم هستند.

انواع برشکاری سرد

انواع برشکاری سرد، همانطور که از نام آن ها پیداست هیچ گونه افزایش دمای وجود ندارد۔ و با استفاده از نیروهای مکانیکی و فشار اقدام به برش فلزات می کنند۔ قیچی کاری، گیوتین، دستگاه اره نواری و واترجت از جمله روش های سرد برشکاری فلزات هستند که در ادامه برخی از آنها با جزئیات بیشتر شرح داده خواهد شد.

گیوتین

گیوتین یکی دیگر از انواع برشکاری سرد است که دارای دو تیغه بالایی و پایینی است که تیغه پایینی ثابت و به میز متصل است و تیغه بالایی آن با زاویه 1 تا 6 درجه در جهت عمود به حرکت در می آید. گیوتین برش ورق های فلزی ضخامت ۳۰ میلیمتری را نیز ممکن می سازد۔


‏برشکاری ورق با روش واترجت

‏واترجت یکی از روشهای نسبتا نوین برش سرد است که از اعمال فشار بالای آب در برش فلزات بهره می گیرد. این روش در واقع ترکیبی از آب با یک سنگ ساینده است که با اعمال فشار ۶۰۰0 پوند بر اینچ که از طریق روزنه خارج می شود و با فشار اعمال شده موجب سایش و برش فلزات می شود۔
اگرچه برش سرد واترجت علاوه بر عدم تغییر شکل ورق، کیفیت بالایی داشته و لبه های برش صاف و یکدست ایجاد می کند و هیچ محدودیتی در ضخامت برش ندارد، اما قیمت بسیار بالای پمپ و دیگر تجهیزات آن، استفاده از این روش را محدود میکند.